Folklórní taneční soubor zahájil svou činnost v roce 1983 jako Regionální soubor Błędowice. Błędowice (v češtině Bludovice) označuje vesnici, která je nyní součástí města Havířova. Již od samotného začátku svého působení se soubor pod vedením jeho zakladatelky, paní Dagmar Palarčík, zaměřil na prezentaci tanců, písní a zvyků ze svého regionu, tj. na těšínský a hornický folklór.

Lidová kultura nás přitahuje svou veselostí, poetikou i lidovou moudrostí ověřenou pokoleními našich předků. Soubor pak atmosférou, která je na trénincích, vystoupeních a souborových zájezdech po republice i do zahraničí.

Jsme navázání na náš region. Místní tance, písně i lyrika zdejších tvůrců nám dávají pocit domácí vřelosti a rodinných vazeb. Činnost souboru se proto věnuje především tradicím z okolí Bludovic, Datyň, Šenova, Karviné. Někdy se ovšem zatouláme i do jiných regionů (české tance, polské národní tance, a v rámci plesových předtančení také tance latinskoamerické, standardní a jiné).

Při přípravě repertoáru a programů vycházíme ze zápisů Adama Palowského, Gustawa Firly, Jana Taciny, itd., z vyprávění starek a staříků, kteří si ještě pamatují dávné časy. Navazující texty připravuje Lidie Kosiec a Jolanta Kożusznik. Inspiraci hledáme v poezii Anieli Kupiec, Ewy Milerské, Lidii Kosiec. Spolupracujeme také s folkloristkou Annou Wacławikovou a prof. Karlem Danielem Kadłubcem. Využíváme také informace získané z archívu v Opavě a z muzeí v Českém Těšíně a v Ostravě.

Působíme pod záštitou Místního kola PZKO Havířov-Bludovice, Polské základní školy v Havířově-Bludovicích a také města Havířova. Spolupracujeme s Českou televizí v Ostravě, TVP Katowice (PL), Českým rozhlasem v Ostravě a také místními novinami a časopisy Zwrot, Głos, Deník.

Soubor se skládá ze:

  • 2 tanečních složek: „Regionální soubor Błędowice“ „Mali Błędowianie“
  • pěvecké skupiny „Kamraci z kamratkami“
  • 2 kapel „Kamraci“ i „Partyja“

Složení souboru

Organizační vedoucí: Dorota Pawlasová
Umělecký vedoucí: Anna Kadlubcová, Weronika Siwková
Finanční manažer souboru: Petr Chroboczek
Členové starší 15 let