První vystoupení souboru se uskutečnilo v roce 1983, kdy v průběhu tradičních Slezských Dožínek skupina mladých lidí vystoupila s pásmem slezských tanců a písní připravených pod vedením a dle choreografie Dagmar Palarčík. Jak se fascinace folklorem stupňovala, tak se tato skupina rozhodla po krátkém čase založit skutečný folklorní soubor. Uměleckého a organizačního vedení se postupně ujali pánové Tadeusz Farny, Adam Palowski, Marcin Pisula.

V přípravě programů bylo čerpáno z místních zdrojů a odborných zpracování, zvláště pak z výborných a velmi kreativních choreografií již zmiňovaného Adama Palowského. Pod jeho vedením byly připraveny v letech 1986, 1988 a 1991 ta nejzajímavější vystoupení. Jednalo se o hornické pásmo: Skok přes kůži (Skok przez skórę), celovečení představení: Postavím ti májku (Postawiym ci moja) a Ty námluvy, námluvečky (Ej zolyty, zolyteczki).

Výše uvedené programy se podařilo s úspěchem představit v průběhu Světového festivalu polských krajanských souborů v Řešově (PL) v roce 1986 a 1990, Celostátního folklorního festivalu ve Strážnici v roce 1987, Týdne beskydské kultury ve Visle a okolí (PL) v letech 1989 a 1991. Velkým zážitkem byla také vystoupení na hostování v Litvě u tamější polské národnostní menšiny.

V roce 1989 byla založena kapela Kamraci, která souboru hraje na každém vystoupení. Po přerušení činnosti RS Błędowice v roce 1993 kapela působí dál, od té doby jako nezávislá skupina, a nadále vystupuje s repertoárem písní a tanců Těšínského Slezska v České republice, Polsku a Holandsku.

V roce 2004, 8. května, je v Bludovicích opět z iniciativy Dagmar Palarčík založen Regionální soubor Błędowianie (Zespół Regionalny Błędowianie) a o dva roky později také Malí Błędowianie (Mali Błędowianie). Tyto soubory pečují o tradice, vystupují s působivými pásmy, tančí a zpívají pod pečlivým dohledem své vedoucí, které do roku 2009 pomáhal také Marcin Pisula.

S vedením dětského souboru Mali Błędowianie pomáhaly Jolanta Kożusznik a Henryka Łabudek. Na podzim roku 2013 Dagmar Palarčík předala otěže souboru nové vedoucí Sabině Glac, která si ihned vzala na svá bedra přípravy jubilea 30. let souboru s programem nazvaným „Andrzejkowe wróżyni, z życzyniami chodzyni“. Spolu s novým vedením se soubor vrátil k původnímu názvu – Regionální soubor Błędowice (tzn. Zespół Regionalny Błędowice). Od roku 2015 vedoucí souboru asistuje Dorota Pawlasová. Následně vedou soubor společně.

V průběhu let 2010 – 2015 přirozeně vznikla také pěvecká skupina, která se souborem vystupuje na některých vystoupeních anebo vystupuje pouze s kapelou Kamraci. Její název je jednoduchý – Kamraci z kamratkami (tzn. Kamarádi s kamarádkami). Členy pěvecké složky jsou převážně osoby spjaté se souborem od jeho úplných počátků, tj. již od roku 1983, které srdcem a duší milují folklor a zpěv. Zároveň se však připojuje už i mladší generace.

V roce 2018 soubor oslavil 35 let své působnosti, a při té příležitosti byl nacvičen úplně nový program „Posłóchejcie, szuhajkowie…” (Poslouchejte, šuhajové…“), nazývaný také rekrutským programem. Program sklidil velký úspěch u profesionální i laické části publika. Byl také posledním projektem vedoucí Sabiny Glac.

Další etapa souboru začala spolu s rokem 2019, kdy se členem a uměleckým vedoucím souboru stal Krystian Olszowski. Organizační záležitosti si na svá bedra vzala Dorota Pawlasová. Spolu s novým vedením soubor rozšiřuje svůj repertoár o české a krakovské tance. Účastní se také prestižního festivalu polských krajanských souborů SFPKS v Řešově (PL).

Od dubna 2022 soubor po umělecké stránce vedou Anna Kadlubcová a Weronika Siwková, hlavní vedoucí je Dorota Pawlasová. V souboru nyní tančí skupina cca 25 mladých talentovaných lidí, podporována při vystoupeních spolupracujícími složkami: kapelami Kamraci a Partyja, pěveckou složkou Kamraci z kamratkami a Malými Błędowianami.

Soubor zaznamenal několik úspěchů, zvítězil v soutěži „Takoví jsme“, „Iniciatívy PZKO“, zúčastňuje se pravidelně prestižních folklorních festivalů, mezi které patří: Gorolski Święto v Jablunkově, MFF Strážnice, Vsetínský krpec, Týden beskydské kultury ve Visle (PL), Světový festival polských krajanských souborů v Řešově (PL), FF Východná (SK). Soubor také nezřídka vystupuje na zahraničních scénách, v minulosti byl např. v Chorvatsku, Maďarsku, Makedonii, na Slovensku, v Polsku, Litvě, Bulharsku, Itálii, Černé Hoře a jiných státech.